Tek Maaşla Ev Almak Mümkün Mü?

2016 yılında yapılan yeni zamlarla asgari ücret yükseltilmiş olsa da ne yazık ki hemen arkasında temel ihtiyaçlara yapılan zamlar nedeni ile geçinmek şu anda eskisinden bile zor bir hale gelmiş durumda. Tek maaşla geçinmek bile bu kadar zorken ev sahibi olma hayalleri kuran kişiler aynı zamanda tek maaş ile ev almayı denemektedir. Bu durum ne kadar zor olsa da aslında teknik açıdan mümkündür.

Burada yapılması gereken ilk şey kişinin öncelikle en ucuz evi bulmasıdır. Günümüzde 1+1 ya da kot altı 2+1 daireler eski yapılı olursa 65 bin lira gibi düşük fiyatlara satılmaktadır. Banka yüzde 75 oranında kredi kullandırdığı için en az 15 bin lira nakit para biriktirmeniz yeterli olacaktır. Düğün takıları var ise bunları bozdurarak ta nakit kısmını halletmeniz mümkün. Ardından 120 ay vadeli konut kredisi kullanırsanız 50 bin liralık kredi için aylık ödemeniz yaklaşık 750 lira olur.

Asgari ücret ile çalıştığınızı düşürsek kalan tutar ile geçinmek son derece zor olacaktır. Bu nedenle asgari ücret ile çalışan kişilerin daha fazla nakit para biriktirmeleri ve bunun ardından daha düşük tutarlar için kredi kullanmaları gerekir. Aksi durumda kalacak olan tutarın düzenli ödemelere ve harcamalara yetmesi zor olacağı için bir süre sonra geçim sıkıntısı yaşamaya başlaması kaçınılmaz olacaktır.

Bu yazı Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir