Tüm Borçlarını Ödeyen Müşterinin Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Kredi notu, kredi başvurusu esnasında belirttiğiniz bilgiler doğrultusunda Merkez Bankası verileri göz önünde bulundurularak oluşturulur. Kredi notu ödemelerin zamanında yapılması ile artarken, aksi bir durum söz konusu olduğunda azalır. Kredi sicilinizin düzelmesi için yapmanız gereken en nemli şey ödemeleri zamanında yapmaktır.

Değerli okuyucular, sicilinizi düzene sokmak banka politikalarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yasal takibe girmiş ve 5 yıl içinde mahkemelik olmuş kişilerin bile sicilleri düzelebilmektedir. Kredi kartı ödemelerinde sorun yaşıyorsanız vadeli ya da vadesiz hesabınıza biraz para yatırarak harcamalarınızı oradan yapabilirsiniz.

Bankalar ile çalışan bazı insanlar borçlarını çeşitli nedenlerden dolayı ödeyemezler. Borcunu 90 gün içinde ödemeyenler için hukuki işlem başlatılır. Bundan sonraki kayıtlar devlet kurumunu ilgilendirir ve işlemler bu doğrultuda yapılır. Merkez bankası, bankalar tarafından açılan her dava için kendi veri tabanında açıklama yapar. Bu duruma ise kara liste adı verilir ve kredi almak istediğiniz her an karşınıza çıkar. Kara listeye girdikten sonra kredi notunu sorgulama sistemi aracılığıyla notunuzu sorgulayabilirsiniz. Kredi notunuzun yeteri kadar olduğunu görseniz bile bu durum kara listeden çıkmanızı sağlamaz. Bu durumda olan kişilere kredi verilebilir de verilmeyebilir de. Merkez Bankasına dilekçe yazarak kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Değerli okuyucular görüldüğü üzere kara listeden çıkmak sanıldığı kadar kolay değildir. Kara listeye dahil olan müşterilerin uzun bir süre beklemesi gerekmektedir. Çünkü hakkında yasal takip süreci başlatılan kişilerin sicilleri çok temiz değildir. Siz de adınızın kara listede olmasını istemiyorsanız eğer, kredi kartı borçlarınıza sadık olmalısınız. Kredi kartı borçlarına sadık olmak içinse gereğinden fazla harcama yapmamak gerekir. Kredi notu iyi seviyelerde olan her müşteriye kredi çıkma ihtimali yüksektir. Kredi notu düşük olan ve kara listeye alınan bireylerin işi sanıldığı kadar kolay değildir. Kara listeden çıkmadan bankacılık faaliyetlerinden yararlanamayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Her banka kullanıcısının borçlarını düzenli bir şekilde ödemesi ve gelirinden fazla harcama yapmaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Aksi takdirde zor günler sizi bekliyor olacak.

 

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Tüm Borçlarını Ödeyen Müşterinin Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? için 6 cevap

 1. Hakkı der ki:

  Bankalara olan borçlarınız eğer mahkemelik olursanız 5 yıl sicilinizi düzeltemiyorsunuz.

 2. Atak der ki:

  Kara listeye düşmediğiniz sürece sicilinizi düzeltmeniz oldukça kolaydır.

 3. Atalay der ki:

  Bankalarda sicilinizi düzeltmek için kolay yöntemlerden bir taneside otomatik ödemeye vermeniz.

 4. Ataman der ki:

  Kredi ve kredi kartı borçlarınızdan dolayı kara listeye düştüyseniz eğer 5 yıl boyunca düzeltemezsiniz.

 5. berk der ki:

  Kredi siciliniz bozuksa eğer 5 yıl boyunca kara listede kalacaksınız ve düzeltmeniz imkansızdır.

 6. Atasoy der ki:

  Sicilinizi düzeltmek için ödemelerinizi gününde ve aksatmadan yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir