Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu tüm bankaların birleşerek oluşturmuş olduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüm kredi ve kredi kartı kullananların bilgilerini depolayan ve takip eden bir sistem olduğu bilinmektedir. Bankaların kredi başvurularında Kredi Kayıt Bürosu’nun verilerini dikkate aldıkları bilinmektedir. Peki bankacılık hizmetlerinde olmazsa olmaz olan ücretsiz kredi notu öğrenme imkanı var mıdır?

Kredi notunu ücretsiz öğrenmek aslında mümkün olmamaktadır. Ücretsiz kredi notunu öğrenme imkanı veren yerlere de itibar etmemek lazım. Ancak kredi notunu öğrenmenin birçok yolu bulunmaktadır. Ancak kredi ve kredi kartı kullanıcıları hangi yola başvurursa vursun mutlaka belli bir ücret talep edilmektedir. Ancak kredi notunu en iyi nereden öğrenilir diye sorulursa birçok kişinin takip ettiği ve önerdiği kurum Findeks’tir.

Findeks ilk kurulduğu dönemlerde bu hizmeti ücretsiz olarak veriyordu. Ancak Findeks ile kredi notunu öğrenmenin bedeli 5 TL’dir. Kredi notunu öğrenme merkezlerinden birisi de banka şubeleridir. Bunun içinde bankaya kredi notunu öğrenme talepli bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Yapılan dilekçeli başvuru sonrası bankalar 10 TL ile 15 TL arasında ücret talep etmektedirler. Kredi notunu öğrenmek için başvurulacak bir başka yöntem ise bankaların internet bankacılığıdır. Buralarda yapılacak kredi notu öğrenme talepleri karşılığın da 8 ile 12 TL arasında ücret talep edilmektedir. Bir başka kredi notu öğrenme yolu ise cep telefonu operatörlerinin kısa mesaj uygulamalarıdır. Yaklaşık 9 TL ile ücretlendirilen bu hizmet ile kredi notu kısa mesaj olarak telefonlara gelmektedir.

Findeks kanalı ile bir başkasına ait kredi notunu öğrenmenin bedeli ise 8 TL’dir. Kredi notunu öğrenmek hangi yola başvurulursa vurulsun kesinlikle ücretsiz değildir. Ücretsiz kredi notu öğrenmenin tek yolu kişilerin ancak bankada çalışan bir yakını ya da arkadaşı varsa ondan rica ederek öğrenmek mümkündür.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir