Vefat eden kişinin kredi borcu ne olur?

Banka kredileri artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmiş durumda. Etrafımızda kredi çekmeyen kişi neredeyse yok diyebiliriz. Kimi insan ev almak ya da araba almak gibi yüksek tutarlı ihtiyaçları için kredi çekerlerken kimileri de sadece basit bir cep telefonu için bile kredi çekebilmektedirler. Ancak her ihtiyacımızı kredi ile karşılamayı öğrenirken maalesef kullandığımız bu kredilerin detayları hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Bunlardan en önemlisi de kredilerde uygulanan hayat sigortalarıdır.

Kredi çeken kişi ölürse ne olur?

Kredi çekmek için bir bankaya başvurulduğunda tüm bankalar verdikleri kredi miktarına karşılık müşterilerine hayat sigortasını zorunlu tutmaktadırlar. Pek çok insan hayat sigortasının ne işe yaradığını bilmediğinden kredi çekerken itiraz etmekte ancak krediyi alamam düşüncesi ile sonuçta kabul etmektedirler. Peki, hayat sigortası ne işe yarar ve vefat eden kişinin kredi borcu ne olur? Kredi borcu olan bir kişi vefat ettiğinde eğer adına düzenlenmiş olan bir hayat sigortası varsa kişinin mirasçıları başvurduğunda sigorta, kredi borcunu ödemektedir.

Hatta sigorta teminat tutarından kredi borcu düşüldüğünde mirasçılara ödenecek bir pay bile kalabilmektedir. Ancak vefat eden kişinin hayat sigortası yoksa kişinin borcu bir miras gibi yasal varislerine kalmakta ve bankalar onlara ulaşarak kredi borcunu tahsil etmeye çalışmaktadırlar. Alınan kredi tutarına göre yapılan sigortanın düşük bir rakama karşılık geldiği ve kredi gibi vade yapılabildiği düşünüldüğünde, kişiyi zarara da sokmamaktadır.

Hayat sigortası yaptırmasak olur mu?

Fayları sebebi ile hayat sigortası yapılmamasını kimse tavsiye etmez ancak yine de bazı insanlar sigortaya karşı gelmekte ve kredi çekerken itirazda bulunmaktadır. Bankalar genelde sigortasız kredi vermeye yanaşmasa da bazı durumlarda müşterinin bu talebini kabul etmektedirler. Böyle bir durumda, müşterinin kendi el yazısı ile yazdığı ve kendi isteği ile hayat sigortası yaptırmadığını belirttiği bir dilekçeyi imzalatmaktadırlar.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir