Yasal Takip Sistemi Nedir?

Bankalarla kişiler arasında oluşan en büyük sorunlar, kredilerin aksatılması sonucu gerçekleşir. Bu süreçlerde icra yollarına kadar varan birçok sorun yaşanabilir. Yasal takip sistemi adı verilen süreç, bankaların kişilere yönelik uyguladığı en ağır yaptırım olarak bilinmektedir. Kısaca yasal takip sistemi nedir diye baktığımız zaman, bankaya olan kredi borcunun 90 gün gibi bir süre boyunca ödenmemesi sonucu, bankaların başvurduğu hukuki süreç olarak tanımlayabiliriz.

Yasal takip sistemi, insanlar arasında avukatlık olmak olarak da tanımlanabilir. Zira yasal takip sürecinde artık bankalar tüm yürütmeleri avukatlara devreder ve kişilerle avukatlar muhatap olur. Yasal takip sistemine varana kadar geçen 90 günlük sürede de banka kredi notunu düşürmek gibi çeşitli yaptırımlar uygular ancak yasal takip sistemi başladığı andan itibaren, daha ciddi yaptırımlar da başlamış olur.

Yasal takip sisteminde avukatlar aracılığıyla kişilere bir ödeme planı çizilir. Avukatlar bu ödeme planını kişilere ileterek, borcun tamamını ödemesini ister. Avukatlar da genel olarak kişilere 1 hafta gibi bir süre tanır ve bu süre içinde borcun tamamının mutlaka ödenmesini ister. Bu noktada borcun ödenmemeye devam etmesi durumunda, bankalar artık gerekli hukuki yollara başvurarak icra yoluna gider. İcra işleminin başladığı andan itibaren ise, herhangi bir şekilde geri dönüş söz konusu değildir. Yani bankanın size verdiği 1 hafta içinde borcu ödemediğiniz takdirde, sonraki zaman diliminde ödeme yapsanız dahi değişen bir şey olmayacaktır. Banka her koşulda icra işlemini tamamlayacaktır.

Yasal takip sistemi özellikle kişiler açısından oldukça sıkıntılı geçen bir süreçtir. Bu süreçte kişiler hem maddi yönden hem de manevi yönden oldukça yıpranır. Bu bakımdan gerekli önlemleri alarak, yasal takip sistemleriyle uğraşmamak gerekir. Aksi durumda kişiler ağır yaptırımlar ile karşılaşacaktır.

Bu yazı Diğer kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir