Yurt Dışındaki Bankalar Bize Kredi Verir Mi?

Yurt dışında bulunan bankaların farklı ülkelerden kredi başvurusuna olumlu yanıt verebilmeleri için bazı prosedürlerin bilinmesi gerekmektedir. Bu prosedürler arasında; Bankalar Kaynak Kullanım ve Destekleme Fonu kesintileri kredi hangi tarihler arasında kullanılmış ise o tarihi baz alarak mevzuatta belirlenen matrah tespitine ve oranlara göre hesaplamaktadır ve yurt dışı bankalarına böylelikle gerekli ödemeler yapılabilmektedir. Bankalar Kaynak Kullanım ve Destekleme Fonu döviz ve altın kredileri aslında da tahakkuk ettirilen faizlere bir artı daha kullandırılmış olan kredinin anapara nicelikleri ve altın tutarının pozisyonundan kredinin kullanılmış olduğu tarih içinde de hesaplanmakta ve yatırılmaktadır.

Yurt Dışından Kredi Alınırken Kesilen Vergiler Nelerdir?

Yurt dışından eğer TL para birimi kullanıldıysa vade seçenekleri fark etmeksizin tahakkuk ettirilen faizlerin hesabından Bankalar Kaynak Kullanım ve Destekleme Fonu %3’lük bir oran işaret eder. Fakat yurt içinde yer alan bankalardan kredi kullanılması durumunda Bankalar Kaynak Kullanım ve Destekleme Fonu masrafı çıkarılmaz. Kişinin işletmesinin bir kolu da eğer yurt dışındaysa kredi talebinde bulunduğu zaman işletme stopaj vergisine tabii tutulur. Stopaj vergisinin oranı da %10 olur. Aracı kuruluş ise bu türdeki bir konunun yükümlülüğünden muaf olmaktadır. Vergiyi kesen ise yine aracı kuruluş olur. Müşteri kişilerin yapması gereken şey vergi dairesine giderek muhtasar beyanname sunup belirlenen kesinti tutarını ödemektir.

Yurt dışında vergi alınırken alınan bir diğer vergi damga vergisidir. Banka müşteriye sunmuş olduğu belgelerin her sayfası için damga istemektedir. Damga sayısının artışı damga vergisinin de artış göstermesine yol açsa bile belirlenmiş olan damga vergisi üst sınırı aşılmaz. Damga vergisi bulunmayan belgeler bankalar tarafınca işleme alınırsa sorumluluk bankanın olmaktadır ve cezası bankaya kesilir. Yurt dışında kredi kullanan kuruluş KDV ödemez. Ancak mahsup ve ödeme tarihlerinde herhangi bir değişikli olursa KDV ödenmemesi kararından cayılabilmektedir. Kredi kullanıcılarına Banka Sigorta Muameleleri Vergisi de yansıtılmaz.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir