Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Emekli olmak ve sonrasında rahat yaşamak, huzurlu ve mutlu bir hayat sürebilmek her çalışanın hayalidir. Ve bunun için alternatif çözüm arayışlarına girmektedirler. Bireysel Emeklilik sistemleri de bu çözümlerin en çok tercih edilenlerinden biridir. Ziraat Bankası ise müşterilerine Bireysel Emeklilik sistemi hizmetini iştiraki olduğu Ziraat Emeklilik ve Hayat şirketi üzerinden vermektedir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir

Kişilere 2. bir emeklilik ve ek gelir imkanı sağlayan sisteme 18 yaşını doldurmuş, cezai ehliyete sahip her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katılabilmektedir. Ayrıca SGK’ya bağlı olarak çalışılmasının sisteme girişlerde herhangi bir engeli bulunmamaktadır.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Katkı Payı

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan herkes katkı payı oranlarına bütçelerine göre kendileri belirlemekte ve ödemelerini aylık olarak buna göre gerçekleştirmektedir. Fakat Ziraat Bankası Bireysel emeklilik sisteminde katkı payına bir alt limit getirilmiş ve bu alt limitte 95 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer tüm bireysel emeklilik şirketlerinde olduğu gibi Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminde de %25 devlet katkısı bulunmakta ve katkı yapılan birikimi olumlu ve ciddi ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden de piyasada yapılan yatırımı bu derece etkileyen ve kazanç sağlamamıza neden olan başka bir yatırım aracı bulunmamaktadır. Bireysel Emeklilik sistemlerinin bu kadar tercih edilme nedenlerinden biri de budur.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Giriş Aidatı

Sisteme giriş yapılırken müşterilerden i bir giriş aidatı ya peşin alınır yada ertelenir. Peşin alınan giriş aidatlarından sistemden ilk altı ay içerisinde çıkmak isteyen tüm katılımcılardan brüt asgari ücret tutarının %8.5’ı oranında bir kesinti yapılmaktadır. Bu giriş aidatı katılımcının ödemesinden düşülerek tahsil edilir.

Farklı emeklilik şirketlerinden Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik sistemine geçiş yapmak isteyen tüm katılımcılardan ise herhangi bir giriş aidatı alınmamaktadır.

Bu yazı Ziraat Bankası kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir